
PC = hatékonyság?
Az informatikai kor kezdetén azt igérték, hogy a számítógépek átalakítják az irodai munkát, és mindent gyorssá és hatékonnyá tesznek. De más nagy ígéretekhez hasonlóan, itt is be kell lássuk, hogy nem teljesen lett betartva. Ne essünk tévedésbe, a számítógépek rengeteg új lehetőséget és megoldást hoztak a hétköznapjainkba. És mégis… Vannak kérdések, különösen a hatékonyság és az időfelhasználás tekintetében. Vannak példák olyan dolgokra, amelyek nyilvánvalóan (többnyire!) jól működnek a számítógépek segítségével. Ilyenek például az adatbázisok, a grafikus programok, az e-mailek, az asztali kiadványszerkesztés stb. Tehát, bizonyos területeken egyértelmű előnyhöz tudunk jutni, ha élünk a számítógép adta lehetőségekkel.
Mégis vannak olyan rendszerek, amelyek minden okosságuk ellenére nem annyira hatékonyak, mint amennyire idegesítőek. Gondolj csak néhány olyan rendszerre, amelyekkel találkozol olyan ügyfélszolgálati megoldásoknál, amelyeket nem használsz napi rendszerességgel: időpontfoglalás, panaszkezelés, használati útmutatók stb. Tehát gondold át alaposan, mielőtt elfogadod a digitalizálást, mégha az a jó szándék is vezérel, hogy jobbá tedd a dolgokat.
A számítógépeknek van egy másik oldala is: Sokunknak szakértői segítségre van szüksége sok rendszer felállításához (és bizonyos esetekben működtetéséhez), magas a tőkeköltség, és túl könnyen kerülhetünk abba a helyzetbe, hogy nem tudunk dolgoyzni, mivel „megadja magát” a rendszer. Időbe telik a beállításuk, és nagyon sokszor a helyreállításuk is. Nem feladatom, hogy mélyrehatóan megvizsgáljam a digitalizációt, de sok rendszer, nagy és kicsi, nem automatikusan takarít meg időt, sőt. Mindig érdemes időt szánni arra, hogy „leteszteljük”, mielőtt arra szánjuk magunkat a digitalizáció mellett egyik vagy másik területen.