
Melyik rendszert, módszert használjam?
Az időgazdálkodással számtalan könyv, tanfolyam foglalkozik, amelyek nagy része valamilyen többé-kevésbé sajátos, szabadalmaztatott vagy nem szabadalmaztatott időgazdálkodási rendszerhez kapcsolódik. Néhányan még azt is állítják, hogy az időhatékonysághoz vezető egyetlen út az általuk ajánlott rendszerben rejlik. Nos, ez rendben lehet, ha a rendszer megfelel neked, de óvatosságot javasolnék bármely rendszer átvételekor.
Én magam valójában nem használok ilyen márkás rendszert. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy helytelenítem őket. Sok rendszer korlátozó – vagyis csak egy bizonyos módon használhatók, és ez nem biztos, hogy megfelel neked, és annak, ahogyan gondolkodsz és dolgozol. Ezért fennáll annak a valós veszélye, hogy ha egy rendszert használsz, és annak valamely eleme nem működik számodra, akkor az egész rendszer használata meginog, demotivált leszel és így elmarad az időgazdálkodás használata.
Mielőtt bármilyen rendszer mellett elkötelezed magad, érdemes a következő kérdéseket tisztáznod:
- Mit akarsz elérni az időgazdálkodással: több időt, több pénzt, kiegyensúlyozott élet stb.?
- Mitől vonzó számodra egy terv? Mitől könnyű neked áttekinteni és használni egy tervet?
- Milyen információkkal akarsz dolgozni a tervezésben?
- Inkább a merevebb táblázatos tervezés vagy a lazább formák felelnek meg jobban?
- A papír vagy inkább a digitális eszközök felelnek meg jobban?
- Hol akarod tárolni és hordozni a tervezési eszközödet?
- stb.
Szeretném kihangsúlyozni: nincs olyan rendszer, amely mindenki számára megfelelő. El kell döntsd, hogy ennek ellenére egy létező rendszer mellett kötelezed el magad vagy pedig testre szabod egy vagy több rendszerből. Az én tapasztalatom azt sugallja, hogy valószínűleg egy rugalmas és így személyre szabott rendszer lesz a legjobb.