
Jó, jobb, legjobb… elfogadható
Gyakran előfordul, hogy az időgazdálkodás kéz a kézben jár a perfekcionizmussal. Semmiképpen nem azt akarom javasolni neked, hogy silány megközelítést alkalmazz a munkádhoz, bármi legyen is az. Van azonban itt egy dichotómia, amelyet jól összefoglal Robert Heimleur idézete, aki azt mondta (talán kétségbeesetten): „Nem akartak jót, szerdára akarták.”
Tény, hogy időbe telik a tökéletesség elérése Azonban a tökéletesség nem minden esetben feltétlenül szükséges. Lehet, hogy a dolgokat gondosan, alaposan, átfogóan kell elvégezni, de lehet, hogy nem kell plusz időt töltsünk azzal, hogy minden apró részlet tökéletes legyen. Ez főleg azoknak nehéz, akik természetüknél vagy neveltetésüknél fogva perfekcionisták, és ez egy olyan tulajdonság, amellyel sok ember rendelkezik, legalábbis néhány dologgal kapcsolatban.
Egyensúlyt kell teremteni: minőség, költségek és határidő között. Itt mindig van kompromisszum, és nem mindig a legkönnyebb elérni. Gyakran valódi kompromisszumot kell kötni. Döntéseket kell hoznod arról, hogyan csináld a dolgokat a minőség, a költségek és az idő függvényében.
A költségek gyakran döntő fontosságúak ebben. Könnyű lenne elérni a kívánt kimeneti minőséget sok dologban, de csak akkor, ha a költség nem lenne kérdés. És a legtöbb munkahelyen a költségvetési megfontolások magasak. Hasznos, ha belemerülünk abba, hogyan gondolkodjunk a dolgokról ilyen szempontból, és ezt reálisan tegyük, hogy megfontoljuk, mi szükséges, valamint (vagy helyette?) azt, ami egyszerűen kívánatos vagy ideális. Ennek során egy kulcsfontosságú tényezőt kell beépíteni: az idő jelentős, és néha a legnagyobb jelentőségű a költségek.
Vedd figyelembe az elvégzett munkák összes költségét; az eredményül kapott számok meglephetnek. Hadd ismételjem meg: mindenképpen ügyelj arra, hogy amit tökéletesen kell megtenni, azt csináld meg úgy, hogy az eredmény pontosan olyan legyen. Ellenkező esetben ügyelj arra, hogy mindig tartsd szem előtt a minőség, a költség és az idő közötti egyensúlyt. Itt nem csak a költségeket csökkentheted, hanem időt is nyerhetsz.