
Ellenőrzőlisták: velük vagy nélkülük?
Ma egy olyan eszközt mutatok be, amelyet vagy szereted vagy utálod. Nem teljesen, csak alkalomtól függően. Hisz már több más név alatt is használtad: vásárlólista, tennivaló lista (to-do list), szükségletlista stb.Haszna megkérdőjelezhetetlen, de ebben az egyre kiszámíthatatlanabb, gyorsabb, és komplexebb világban nem mindig kézenfekvő a használatuk. Még az én esetemben sem.
Ugyanakkor azt is tapasztalhatod, hogy még a rutinfeladatok is gondolkodási szünetet tartattnak veled, ez pedig helyzettől függően nem csak időveszteség, hanem anyagi veszteséggel is járhat (pl. ha otthon felejtesz egy nélkülözhetetlen eszközt), nem beszélve arról, ha valamit rosszul vagy hiányosan csinálsz meg, mert nem ismered a munkafolyamatot.
A fenti (idő és anyagi) veszteségek és hibák elkerülésére érdemes megfontolni az ellenőrzőlisták szerepét. Előfordulhat, hogy azon kapod magad, hogy a hétköznapjaidban több ellenőrzőlistát is használsz, de a jó hír az, hogy ezek számában nincs alsó és felső határ. Használj annyit, amennyit a szerepeid megkövetelnek.
Példát nem akarok adni ellenőrzőlistára, hisz már többször találkoztál velük, inkább néhány „fajtáját” hoznám ide be, hátha a továbbiakban nagyobb kedvvel és könnyedséggel fogod őket használni:
- folyamat – ellenőrzőlista
- összetevők – ellenőrzőlista
- szükségletek/kellékek – ellenőrzőlista
- vendéglista
- to-do list (napi teendeők listája)
- bakancslista (amit tenni akarsz mielőtt feldobod a bakancsot)
Mindenféle dolog alkalmas erre a fajta megközelítésre; érdemes lehet gondolatban megjegyezni, hogy különösen azokat a dolgokat nézd, amelyek a saját szakterületeden kívül nyújtanak segítséget.