
Csak röviden
Nyilvánvaló, hogy a kommunikáció rövidsége – legyen szó annak írásbeli vagy szóbeli formájáról – mindenkinek időt takarít meg:
- neked azzal, hogy nem töltesz túl sok időt az beszéddel/írással,
- a címzettnek azzal, hogy nem kell túl sokat hallgatnia/olvasnia.
Az időgazdálkdoási tipp itt nagyon egyszerű: Minden üzenetedet fogalmazd meg röviden, egyszerűen és érthetően.
A modern munkahely nyomása és az e-mail-ek, üzenenetek szinte egyetemes használata arra kényszerített minket, hogy jobban odafigyeljünk azok terjedelmére. De itt még van egy figyelmeztetés: Bármilyen rövidek is, az üzeneteknek világosnak kell lenniük.
Ha rövid, a kommunikáció kevesebb időt vesz igénybe, azonban, ha félreértésekhez vezet, akkor az csak növeli a dolgok rendezésével járó időt. Tehát érdemes gondosan megválogatni a szavakat, hogy azok egy tömör és pontos fogalmazással egy világos üzenetet közvetítsenek. A világos üzenetet úgy tudjuk összerakni, ha összeírjuk milyen kérdésekre kell válaszoljon az üzenet és azután ezeket megválaszoljuk. Mindenki szívesebben kap rövidebb, mint hosszabb üzeneteket, feltéve, ha a benne található információ egyértelmű.
Ha kevesebb időt vesz igénybe az írás/beszéd, akkor is tökéletesen udvarias lehet, és ha három sorban/mondatban lehet mondani/leírni, akkor mondd ezt el három sorban/mondatban. Ez érvényes a jelentések, prezentációk stb. esetében is, amelyeket a karrierünk során különböző helyzetekben el kell készítsünk.
Csak röviden… Ezt tartom be én is most. 🙂