Sürgősségek és fontosságok
Két eltérő természetű dologról írok ma: a sürgős és fontos dolgokról. Sokan azt állítják, hogy segíthet a rangsorolásban, ha négy kategóriában gondolkodunk velük kapcsolatban:
- Sürgős és fontos – az elvárások dimenziója,
- Fontos, de nem sürgős – a mélyebb én dimenziója,
- Sürgős, de nem fontos – az átverések dimenziója,
- Nem fontos, és nem sürgős – az elterelések dimenziója.
Nehézkes eszköz ez a rangsoroláshoz, viszont kétélű eszköz, ami egyik felől kitűnő arra, hogy tükröt tartsunk magunk elé arról, hogy hol telik el az időnk, másik felől viszont óriási nyomást tud ránk gyakorolni, ha a csapdájukba esünk.
Hogyan történhet ez meg?
Vizsgáljuk meg őket közelebbről:
- Az elvárások (fontos é sürgős) – Most kell segíts! Most kell ezt megvásárold! és hasonló gondolatokkal a világ mindig elvárásokkal fog jönni feléd. A kérdés, amit feltehetsz az, hogy: Mit tudok és mit akarok ezek közül bevállalni?
- A mélyebb én (fontos, de nem sürgős) – itt van lehetőséged igazán magadra figyelni, de mivel nem sürgős, itt nagy eséllyel gyakran halogatunk. A kérdés, amit feltehetsz magadnak: Mi az, ami igazán fontos nekem és nem akarok lemondani róla?
- Az átverések (sürgős, de nem fontos) – nem szándékosan, de a fokozott rohanásban és szervezetlenségben létező szervezetek és emberek ránk gyakorolt hatása így nyilvánul meg. A kérdés, amit feltehetsz magadnak: Hogyan tudom felismerni és megelőzni, hogy az átverések áldozata legyek?
- Az elterelések (nem fontos, és nem sürgős) – amikor a stressz elviselhetetlen szintekre jut bennünk, akkor hajlamosak vagyunk elmenekülni az elterelések dimenziójába: facebook, instagram, tiktok, a már hagyományos TV-t, ne említsem… A kérdés, amit feltehetsz magadnak: Milyen elterelő tevékenységekbe menekülök és milyen helyzetekben?