Célok és feladatok
Amikor az időgazdálkodás jön szóba, akkor legtöbbször csak a célokról beszélnek. Ilyenkor az emberek nagy része meg is ijed, főleg amikor a SMART mozaikszó mögött megbújó kritériumrendzert kezdik kifejteni. Az időgazdálkodáshoz ez túl bonyolúlt. Az életben és a terveknél általában jól jönnek a világos és tiszta célok, de a mindennapi időgazdálkodásban egyszerűségre is szükség van.
A hétköznapokban nem csak célokkal dolgozunk, hanem feladatokkal is. A célokat mi tűzzük ki megadva magunknak vagy/és másoknak az irányt, a feladatok viszont származhatnak a feladatkörünkből és egy vagy több szerepünkből (pl. a szülői). Ha nem függnénk másoktól, akkor elegendők lennének a célok, de mivel közösségekben (otthoni, munkahelyi, online stb.) élünk feladatok is hárulnak ránk.
Sokakat elbátortalanítanak a célok, mivel azok sikere mindig kérdéses, de az emberek többségét inkább a feladatok frusztrálják, főleg akkor, ha azok nem voltak tudatosítva. Nem ritka az sem, hogy az emberek összezavarodnak a túl sok feladat és cél súlya alatt. A későbbiekben erre is adunk megoldást, de most nézzük meg, hogy hogyan érdemes megfogalmazni őket.
Cél/feladat megfogalmazása: alany + állítmány.
Pl. Számlák fizetése, jelentés elkészítése, esemény hírdetése stb.
Ennek a formulának az első számú előnye az, hogy könnyen kezelhető digitális, online és offline felületeken is, vagyis könnyű őket követni, módosítani, kihúzni, halasztani stb. Azt is szoktam javasolni, hogy minden apró és jelentéktelen célt/feladatot ne írjunk a tervbe, csak a fontosakat és sürgőseket, amelyek időtartama legalább 20 perc.
A tervek alapját képezik a célok és feladatok, ezért érdemes őket használni a hétköznapi tervezésekben. De ne feledkezzünk meg arról, hogy ők vannak értünk, és nem mi vagyunk értük. Ezt azzal tudjuk megelőzni, ha tisztázzuk, hogy melyek azok a célok és feladatok, amelyeket fel akarunk vállalni, melyeket nem.