
Előre gondolkodás
A vezetők túl gyakran találják magukat olyan válságban, amelyet túl könnyen meg tudnának oldani, ha vissza tudnák tekerni az órát. Biztosan te is ismered ezt az érzést. „Bárcsak ezt és ezt korábban megtettem volna” – méltatlankodunk a túl gyakori és gyakran felesleges válságok közepette. Őszintén szólva, bár néha váratlan események is megtörténhetnek, a válságkezelés túl gyakori. és gyakran túlságosan is felesleges.
Ha szokásoddá tudod tenni az előre gondolkodást és a dolgok szisztematikus szemlélését, akkor sokkal valószínűbb, hogy meglátod, mikor kell idejében elkezdeni valamit. Ha a dolgokat későn vagy rosszul gondoljuk át (és a kettő gyakran együtt járhat), akkor az időt arra használjuk, hogy sietve megpróbáljuk rövid időn belül rendezni a dolgokat. Ez általában megnehezíti a feladatokat, és súlyosbítja az adott pillanatban az aktuális napi felelősségeket.
Vannak, akik úgy találják, hogy lelki szemükkel nehéz”látni” a jövőbeli munka és feladatok mintáját. Ennek egyik felbecsülhetetlen segítsége a tervezés.
Bármit is teszel a dolgok dokumentálása érdekében, a kulcs az, hogy hozzászokj az előre gondolkodáshoz – ugyanakkor és anélkül, hogy megzavarnád az aktuális napi munkaterhelést. A problémák előrejelzése és a lehetőségek felismerése rövid távon valódi változást hozhat a munkavégzésben.